Co występuje na Antarktydzie?

Antarktyda jest lodową pustynią, na której jedynie na niewielkich, nadmorskich skrawkach lądu, niepokrytych lodem, występuje bardzo skąpa roślinność złożona głównie z mchów, porostów i naziemnych glonów oraz tylko 2 gatunki zielnych roślin kwiatowych: trawy — śmiałka antarktycznego (Deschampsia antarctica) i kolobant ( …

Czy foki są na Antarktydzie?

W Antarktyce natomiast, oprócz pingwinów, w morskich wodach polują także albatrosy, rybitwy i wydrzyki. Arktycznymi ssakami żyjącymi głównie albo wyłącznie w wodzie są foki, uchatki, morsy i wieloryby. Z kolei w antarktycznych wodach pływają delfiny, wieloryby, liczne foki i słonie morskie.

Czy ktoś mieszka na Antarktydzie?

Temperatura na Antarktydzie spada poniżej −90 °C. Kontynent nie ma stałych mieszkańców, ale w ciągu roku od 1000 do ponad 4000 osób przebywa na stacjach badawczych rozsianych po całym kontynencie.

Jakie rośliny rosną na Arktyce?

różne gat. brzóz, wierzb, a także turzyc i roślin wrzosowatych; w tundrze arktycznej — karłowate wierzby, dębiki, rośliny zielne (gł. turzyce), mszaki i porosty. Pustynie arktyczne zasiedlają jedynie mchy i porosty; generalnie liczba gat.

Jakie warunki panują na biegunach?

Na biegunach panują ekstremalne warunki życia. Lądy pokryte są lodem, a temperatury bardzo niskie. W takich warunkach ciężko jest przetrwać. Zwierzęta nie mają wiele miejsc do schronienia się, również polowanie jest tam utrudnione.

Co jedza ludzie na Antarktydzie?

Z odkrywcami przemierzającymi skuty lodem kontynent kojarzy się jedna potrawa: pemikan. To suszone mięso (bawołu, łosia albo renifera) porwane na strzępy, zmieszane z tłuszczem i uformowane w bochenek. Dla smaku można dodać suszone owoce.

Czy na Antarktydzie jest roslinnosc?

Kontynent ten jawi nam się jako w zasadzie pozbawiony roślinności – i w istocie, flora Antarktydy składa się z jedynie z mchów, porostów, naziemnych glonów oraz tylko 2 gatunków zielnych roślin naczy- niowych: śmiałka antarktycznego (Deschampsia an- tarctica, z rodziny wiechlinowatych – traw) i kolobantu (Colobanthus, …

Na którym biegunie żyją foki?

Ssaki Antarktydy kojarzą się przede wszystkim z łagodnymi fokami, których dieta składa się przede wszystkim z ryb.

Jakie ptaki żyją na Antarktydzie?

Wyłącznie na Antarktydzie występują wszystkie gatunki nicieni i większość gatunków skoczogonków. 11. Występują tu także 53 gatunki ptaków, reprezentowane głównie przez pingwiny, mewy, albatrosy, wydrzyki, warcabniki, fulmary oraz kormorany.

Jak się nazywa mieszkaniec Antarktyd?

Najbardziej naturalna wydaje się nazwa Antarktydzianin (w liczbie mnogiej – Antarktydzianie).

Dodaj komentarz