Co to są monocyty podwyższone

Monocyty powyżej normy mogą być obecne w krwi obwodowej w wyniku zakażeń bakteryjnych, jak i zakażeń wirusowych. Monocyty za wysokie są obecne między innymi w przebiegu płonicy, czyli szkarlatyny, nadmiar monocytów jest typowy także dla gruźlicy, dla infekcyjnego zapalenia wsierdzia czy też mononukleozy.

Monocyty podwyższone często pojawiają się po przebytych już infekcjach i chorobach zakaźnych, w czasie, gdy dochodzi do intensywnej odnowy leukocytów po infekcji. Jednakże monocyty powyżej normy mogą też świadczyć o poważnych chorobach, takich, jak białaczka szpikowa, leukocytowa lub mielomonocytowa i szpiczak mnogi.

Prawidłowy poziom monocytów we krwi u człowieka dorosłego to około 3–8 proc. wszystkich białych krwinek. Norma ta może nieznacznie różnić się od laboratorium, w którym akurat było wykonywane badanie. Poziom monocytów we krwi u dziecka jest bardzo podobny i zwykle podaje się, że wynosi on około 2–7 proc.

Zwiększenie ilości monocytów obserwuje się w infekcyjnym zapaleniu wsierdzia, chorobach układowych tkanki łącznej, chorobach zapalnych jelit, gruźlicy, czy w marskości wątroby. Niestety monocytoza także jest obserwowana w przebiegu chorób nowotworowych np. białaczce.

Dodaj komentarz