Co to są leukocyty

Leukocyty, inaczej białe krwinki, są komórkami znajdującymi się we krwi. Zaliczamy do nich neutrofile, bazofile, eozynofile, limfocyty i monocyty. Są różnorodną grupą, lecz wspólną ich funkcją jest obrona organizmu przed szkodliwymi patogenami.

Ich podwyższona ilość często świadczy o przebiegającej infekcji i znika po jej zwalczeniu. W trakcie trwania infekcji w moczu mogą występować leukocyty, więc nie należy panikować. Jednak podwyższony poziom leukocytów może także świadczyć o poważniejszych schorzeniach, np. kamicy nerkowej czy zapaleniu nerek.

Podwyższone leukocyty mogą świadczyć o takich chorobach jak: ostre i przewlekłe choroby zapalne, https://parenting.pl/nowotwory-i-ich-leczenie, zwłaszcza z przerzutami, zakażenia bakteryjne, ostre krwotoki, uszkodzenia tkanek np. stany pooperacyjne lub oparzenia, zaburzenia metaboliczne.

Najlepiej w takim przypadku sięgać po owoce jak: melony, pomarańcze i truskawki, warzywa: dynia, marchew, brokuły, szparagi kalafior, buraki i szpinak. Warto pamiętać także o spożywaniu owoców morza, fasoli, mięsa indyka i wołowiny. Czosnek, ryby i olej lniany także wspomagają produkcję leukocytów.

Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia. Obecność białych krwinek w moczu zwykle oznacza zapalenie układu moczowego, choć może wskazywać także na schorzenia układu rodnego i narządów jamy brzusznej.

Leukopenia oznacza stan, w którym liczba białych krwinek w morfologii spada poniżej 4 tys. komórek/µl. W takim stanie organizm nie jest w stanie bronić się przed infekcjami. Nieleczona leukopenia może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

0-5 krwinek w polu widzenia, 0-10 krwinek w moczu odwirowanym, poniżej 2,5-5 mln leukocytów w moczu dobowym, poniżej 1500-3000 leukocytów/min w dobowej zbiórce moczu. poniżej 8-10 leukocytów w 1 mm3 moczu (świeża próbka).

Dodaj komentarz