Co to są leukocyty w moczu

Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia. Obecność białych krwinek w moczu zwykle oznacza zapalenie układu moczowego, choć może wskazywać także na schorzenia układu rodnego i narządów jamy brzusznej.

Aby poziom białych krwinek w moczu wrócił do normy, należy zwalczyć infekcję, która spowodowała ów stan. W tym celu konieczne jest stosowanie zarekomendowanych przez specjalistę leków. Być może niezbędne będzie przyjmowanie antybiotyków, a w ciężkich przypadkach nawet hospitalizacja.

Obecność nadmiernej liczby leukocytów w moczu jest zwykle wynikiem stanu zapalnego. W czasie infekcji liczba białych krwinek w moczu jest podwyższona, ponieważ są one niezbędne do zwalczania różnego rodzaju patogenów (bakterii, grzybów, wirusów).

poniżej 2,5-5 mln leukocytów w moczu dobowym, poniżej 1500-3000 leukocytów/min w dobowej zbiórce moczu. poniżej 8-10 leukocytów w 1 mm3 moczu (świeża próbka).

W przypadku dzieci uznaje się, że 10 leukocytów w moczu, w polu widzenia, nie jest sytuacją niepokojącą – ma charakter fizjologiczny. Dopiero wyższe wartości wymagają dalszej diagnostyki. Leukocyty w moczu dziecka powyżej normy najczęściej wskazują na zakażenia układu moczowego (ZUM).

Gdy podczas badania laboratoryjnego okaże się, że w moczu występują wyższe wartości białych krwinek, możemy wówczas mówić o leukocyturii. Jednak za każdym razem potrzebna jest konsultacja z lekarzem, który dokładnie zinterpretuje wyniki. Pogłębionej diagnostyki wymaga wynik leukocytów w moczu 500.

Większa liczba może oznaczać stan zapalny dróg moczowych. Krwinki białe (leukocyty) – nie więcej niż 1–5 w polu widzenia. Jeśli jest ich więcej niż 10, mogą świadczyć o bakteryjnym zapaleniu układu moczowego. Trzeba wykonać posiew.

Dodaj komentarz