Spis Treści
Motyw ogrodu – Motyw ogrodu w literaturze. Miejscem pobytu pierwszych ludzi, Adama i Ewy, przed popełnieniem przez nich grzechu pierworodnego i wygnaniem ich przez Boga, był Raj. Przedstawiony jest on jako ogromny ogród, w którym panuje boska harmonia.
W jakich utworach występuje motyw ogrodu?
• Biblia – ogród rajski (Rdz 2,8-25)
Księga Rodzaju wspomina o Ogrodzie Eden, stworzonym przez Boga, a zamieszkanym przez pierwszych ludzi. Ogród został zasadzony przez Boga dla Adama, stworzonego wcześniej. N rozkaz Boga ogród zapełnił się drzewami, rodzącymi owoce.
Co symbolizuje ogród w Biblii?
Ogród w Biblii symbolizuje bezgrzeszny prabyt ludzkości, szczęśliwe życie, zbawienie, także dom, raj.
Jakie znaczenie w kulturze może mieć motyw ogrodu?
Ogród to także element miasta, który łączy człowieka z przyrodą. Opisy ogrodu pojawia się więc między innymi w „Lalce” napisanej przez Bolesława Prusa. Przydomowy ogród może stać się także miejscem zdarzeń niezwykłych, tajemniczych.
Jak napisać opis tajemniczego ogrodu?
Ogród otaczał wysoki mur. Od wewnątrz pokryty był bezlistnymi różami, które rosły tak gęsto, że nie było można ich rozplątać. Od zewnątrz mur był pokryty bluszczem. Ogród wyglądał na martwy, jednak wyrastały z ziemi małe krzewy.
Kto jest podmiotem lirycznym w wierszu ogród przedziwny?
Podmiot liryczny jest pełen pokory, przyjmuje los takim, jaki jest. Wykazuje postawę afirmacji i uwielbienia do otaczającego go świata. Wymienia kolejne cudowne rośliny i zwierzęta, które znajdują się w ogrodzie. Symbolizują jasne strony rzeczywistości, na których skupia się osoba mówiąca.
Co to jest topos?
Topos (gr. tópos koinós miejsce wspólne) – powtarzający się motyw, który często występuje w obrębie literatury i sztuki danej kultury, cywilizacji. Wskazuje na jedność kulturową danego kontynentu czy na istnienie pierwotnych wzorców myślenia człowieka.
Jak w tekstach kultury zostaje przedstawiona Ojczyzna?
Motyw ojczyzny obecny jest w literaturze od antyku i, realizowany na różne sposoby, powraca w każdej epoce. Ściśle łączy się z sytuacją polityczną, patriotyzmem i historią. To określenie pojawia się w epopei Pan Tadeusz. Główny bohater w wyidealizowany sposób przedstawia miejsce, w którym się urodził.
Z czym Ci się kojarzy ogród?
Ogród stereotypowo kojarzy się z uprawą warzyw lub kwiatów, a co za tym idzie z permanentnym obowiązkiem. Uporczywe pielenie, nawożenie, przekopywanie, a następnie zbieranie plonów nie każdego wprawia w dobry nastrój. Wcale nie musi tak być. Coraz częściej ta przestrzeń jest porośnięta trawą, służy rekreacji i zabawie.
Co symbolizuje ogród w tajemniczym ogrodzie?
Początkowo kieruje się czystą ciekawością, a kiedy odnajduje klucz i ukrytą w gałęziach bluszczu furtkę, ogród staje się dla niej jej małym światem, miejscem, które należy tylko do niej i którym może się opiekować. Dzięki ogrodowi Mary staje się wrażliwa, zdrowa i zaczyna dostrzegać piękno świata.