Co sadzić z Irysami?

Sadzenie w sąsiedztwie

Trzeba tylko unikać takich, które szybko się mnożą i mogą kłącza irysów zarosnąć. Doskonali i niezawodni partnerzy to: wilczomlecze (Euphorbia), rozchodniki (Sedum), kocimiętki (Nepeta), floksy (Phlox), maki (Papaver) i łubiny (Lupinus).

Kiedy się przesadza irysy?

Kiedy pojawiające się w maju i czerwcu kwiaty stają się mniej okazałe – czas na przesadzanie. Najlepszy termin to sierpień, dwa tygodnie po kwitnieniu.

Kiedy obcinamy liście irysów?

Podczas kwitnienia, sukcesywnie usuwa się przekwitnięte kwiaty, a gdy roślina już nie kwitnie – wycina się całą łodygę przy ziemi. Późną jesienią przycina się liście na ok. 15 cm. Zimą nowo posadzone irysy potrzebują okrycia ze słomy, sosnowych gałązek albo suchych liści.

Jak przygotować irysy na zimę?

Jeśli na drzewach i krzewach są połamane, suche czy martwe gałęzie, trzeba je obciąć. Większość bylin (np. lawenda, irysy, piwonie) powinno się przyciąć do wysokości kilkunastu centymetrów nad ziemią. Roślin zimozielonych nie trzeba przycinać przed zimą.

Z czym sadzić żurawki?

Żurawki o najbardziej dekoracyjnych liściach należy posadzić na pierwszym planie lub na obwódkach rabat. Ciekawie prezentują się na rabatach wśród niskich bylin, takich jak bodziszki, przywrotniki, funkie czy paprocie. Można je także zestawiać z tawułami, bukszpanem, iglakami i ozdobnymi trawami.

Z czym sadzić jeżówki?

Dobrym sąsiedztwem dla jeżówki są: ostróżka, pysznogłówka, szałwia, krwawnica, floks, tojad.

Kiedy sadzić cebulki irysa?

Irysy cebulowe sadzi się jesienią – najlepiej od drugiej dekady września. Optymalnie irysy angielskie i Juno sadzi się na początku a irysy żyłkowane na końcu października. Irysy hiszpańskie i holenderskie można wysadzać na początku listopada.

Czy irysy się rozrasta?

Irysy bródkowe najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub w lekkim cieniu. Rośliny dobrze się rozrastają, obficie kwitną, a ich kwiaty pięknie się wybarwiają. Idealne będzie dla nich podłoże ciepłe, dobrze nagrzewające się i przepuszczalne. Pozwoli to również ograniczyć występowanie chorób kłączy.

Jaka ziemia dla irysów?

Uprawa irysów udaje się na przeciętnej glebie ogrodowej, najlepiej dość przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH gleby od około 6 do 7,0). Rośliny te zdecydowanie nie znoszą pełnego cienia i nadmiaru wilgoci.

Czy obcinac liście irysów po Przekwitnieciu?

Po kwitnieniu wyłamujemy je bądź wycinamy, usuwamy porażone liście, których nie wolno kompostować. Późną jesienią trzeba uprzątnąć tylko martwe lub porażone liście, a pozostałe można przyciąć do 1/3 wysokości. Zabieg ten należy stosować przy irysach rosnących co najmniej 2 lata lub dłużej w jednym miejscu.

Dodaj komentarz