Co należy jesc przy stłuszczeniu wątroby?

Dozwolone są zupy zaprawiane kefirem, maślanką, serwatką czy jogurtem. Do zup można dodawać w niewielkich ilościach razowe makarony, brązowy ryż, kasze różnego rodzaju oraz razowe grzanki. Wszelkie pieczone i gotowane chude mięsa oraz ryby mogą znaleźć się w diecie dla osób ze stłuszczeniem wątroby.

Czego unikac przy stłuszczeniu wątroby?

Przy niealkoholowym stłuszczeniu wątroby ważne jest, aby zrezygnować lub zminimalizować spożywanie tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Przykładami są: smalec, tłuste mleko i tłusty nabiał. Idealną alternatywą jest włączenie do diety małych ilości olejów roślinnych (olej rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek), ryby (np.

Jakie pieczywo na Stluszczona Watrobe?

Jeśli chodzi o pieczywo, to w stłuszczeniu wątroby zalecane jest przede wszystkim jedzenie jasnego pieczywa – chleba i bułek. Nie jest wskazane jedzenie chleba pełnoziarnistego ani mąki razowej, a także takiego, który zawiera karmel czy miód. Niewskazane są też musli, płatki zbożowe i otręby pszenne.

Co pić na Otluszczona Watrobe?

Zioła na stłuszczenie wątroby

 • Ziele rzepiku – łyżkę stołową zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut, przecedzić, pić 2-3 razy dziennie po szklance;
 • Liść karczocha – łyżkę stołową zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut, przecedzić, ciepły napar pić 2-3 razy dziennie pomiędzy posiłkami;

Jak zmniejszyc stłuszczenie wątroby?

Ogólnie przyjęty sposób leczenia stłuszczenia wątroby to terapia wielokierunkowa obejmująca:

 1. zmianę stylu życia (wprowadzenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej),
 2. zmniejszenie insulinooporności,
 3. stosowanie leków hipolipemizujących,
 4. suplementację antyoksydantów,
 5. stosowanie leków hamujących proces zapalny.

Jak leczyć niealkoholowe stłuszczenie wątroby?

Leczenie to przede wszystkim abstynencja alkoholowa, oraz dieta ubogotłuszczowa. Widoczna w USG i elastografii poprawa stanu pacjenta widoczna jest już nawet po 3 miesiącach całkowitego odstawienia alkoholu.

Jakie ryby przy stłuszczeniu wątroby?

W diecie chorego na stłuszczenie wątroby dobrym, wartościowym źródłem białka będą również chude gatunki ryb, np.:

 • dorsz,
 • mintaj,
 • morszczuk,
 • sola.

Co to znaczy niealkoholowe stłuszczenie wątroby?

Według międzynarodowej klasyfikacji chorób wyróżniamy alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest związane z nagromadzeniem się kropli tłuszczu, które nie rozłożyły się podczas przemiany materii w obrębie hepatocytów, czyli komórek wątrobowych.

Jak Odtłuscic wątrobę?

Kluczowe jest ustabilizowanie przypadłości, przyczyniających się do stłuszczenia, jak np. cukrzycy. Jak odtłuścić wątrobę? Redukcja masy ciała, odstawienie alkoholu, właściwa dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia dają szansę na zahamowanie, a nawet odwrócenie procesu stłuszczania.

Jaki chleb najlepszy dla wątroby?

Pieczywo dozwolone dla osób z chorobami wątroby to chleb pszenny, bułki, biszkopt na białkach i pieczywo półcukiernicze oraz cukiernicze.

Dodaj komentarz