Spis Treści
Jako roślina okrywowa powinna być sadzona w ilości 2-3 szt. na m². Jałowiec płożący 'Plumosa’ – to odmiana jałowca płożącego o rozłożystym pokroju i wzniesionych pędach, które rozchodzą się ze środka krzewu i tworzą charakterystyczne zagłębienie. Po 10 latach odmiana ta osiąga 0,4 m wysokości i 1,2 m szerokości.
Jak sadzić iglaki płożące?
Iglaki płożące do donic
Sadzi się je w dużych, mrozoodpornych pojemnikach. Na ich dnie należy umieścić drenaż ze żwiru lub keramzytu. Rośliny w donicach zwykle uprawia się przez kilka lat. Nie trzeba ich co roku przesadzać, wystarczy wiosną wymienić wierzchnią warstwę gleby.
Co ile sadzić jałowce?
– wąskie jałowce (np. Skyrocket, Blue Srrow) sadzimy co 50-60 cm, – bukszpany sadzimy co 30-50 cm. Nie można zapomnieć o uwzględnieniu innych roślin rostących w pobliżu.
W jakim podłożu sadzić iglaki?
Drzewa iglaste potrzebują zasobnego podłoża, w przeciwnym razie nie będą zbyt dobrze rosnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie uniwersalnego podłoża do iglaków (lub dedykowanego do konkretnego gatunku) bogatego w torf, piasek, korę, dolomit, perlit.
Jak sadzić jałowce płożące?
Jałowiec płożący 'Wiltonii’ ma małe wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych na wszystkich glebach przepuszczalnych, nawet bardzo lekkich i o niskiej zawartości składników pokarmowych. Gleby ciężkie należy przed sadzeniem krzewów rozluźnić dodając do nich piasku.
Ile rosnie jałowiec?
Jałowiec pośredni to rozłożysty krzew – przy wysokości 1 m osiąga 2-3 m średnicy (stare okazy mogą mieć aż 7 m szerokości). Rocznie przyrasta około 20 cm.
Jak sadzić krzewy płożące?
Drzewa iglaste sadzi się co 3-5 m, krzewy iglaste co 1-3 m, a rośliny płożące stosowane do okrywania powierzchni zamiast trawnika – 2-3 szt./m². Dobrą metodą jest sadzenie iglaków w „błoto”. Po ustawieniu w dole rośliny i zasypaniu jej do połowy ziemią, należy nalać do pełna wody i poczekać, aż wsiąknie.
Kiedy sadzić krzewy płożące?
Najlepszym jednak terminem na sadzenie iglaków jest późne lato – od połowy sierpnia do połowy września. Mokra jesień wspomaga przyjmowanie się roślin na nowym miejscu. Jeżeli jednak jest sucho, posadzone drzewa obficie nawadniamy. Jałowce kupujemy z bryłą korzeniową, podlewamy i sadzimy nie głębiej niż rosły w szkółce.
Jak sadzić iglaki na żywopłot?
Rośliny iglaste sadzimy co 30-50 cm w żywopłotach formowanych oraz co 50-80 cm w nieformowanych. Zwykle umieszcza się je w jednym rzędzie, ale jeżeli chcemy mieć gęsty formowany żywopłot z cisów, możemy je posadzić w dwóch rzędach tak, by rośliny się mijały. Po posadzeniu podlewamy je dużą ilością wody.
Z czym sadzić jałowiec?
Jałowce na skalniaki i skarpy
Na skalniakach sprawdzają się najlepiej odmiany karłowe o wolnym wzroście i ciekawym pokroju, gdyż znakomicie komponują się z innymi iglakami oraz typowymi roślinami na skalniaki, takimi jak rozchodniki czy rojniki – np.